Větrné elektrárny - můj názor

25. března 2006 v 13:23 | Rýža |  TVORba
Zisk čisté energie bez exhalací a odpadů, obzvláště když síla která bude toto soukolí pohánět je zdarma, to zní jako rajská hudba. Ale nežijeme ve světě, kde je všechno buď černé nebo bílé, pozitivní nebo negativní, prospěšné nebo škodlivé. Každá mince má dvě strany a na každém ať už sebelepším plánu se dají najít nějaké chyby. A stejně tak je tomu i s větrnou energií, které je, jak se zdá, jedním z nejkontroverznějších obnovitelných zdrojů. V globálním měřítku je využívání větrné energie jistě přínosem, ale nesmíme být naivní a myslet si, že můžeme pomocí ní nahradit veškeré neobnovitelné zdroje. Navíc, naprosto nekritické prosazování větrné energie bude spíše ke škodě než k užitku.

Patřím spíše ke skupině lidí s kritickým pohledem. Pro mě v této otázce stále existuje mnoho ALE. Vítr je proměnlivá a neregulovatelná veličina a z tohoto důvodu je také velmi nespolehlivá. Navíc, v podmínkách ČR je zde ještě jeden zcela zásadní problém a tím je rychlost větru. Průměrná roční rychlost se na většině území pohybuje pod 4m.s-1, což je nejnižší hranice, při které je vůbec možné větrnou elektrárnu provozovat, není nutné připomínat, že výkon je při takovéto rychlosti minimální. Jistě, jsou i místa, kde je průměrná rychlost vyšší, ale těch je nepoměrně méně, navíc se zde vyskytují další problémy. Jedním z nich je jejich poloha. Tato místa se vyskytují ve vyšších nadmořských výškách, většinou vrcholech a hřebenových partiích nad 600 m.n.m., kde v zimním období může docházet k tvorbě námrazy, které může provoz úplně zastavit.
Hnutí Duha uvádí několik základních omylů, které se můžou ve spojitosti s větrnými elektrárnami vyskytnout i s jejich uvedením na "pravou" míru. Prvním z nich je hlučnost, kde argumentují tím, že současné moderní elektrárny produkují hluk na úrovni šumu noční neosídlené krajiny. Ano, s tím souhlasím, ale ještě jednou si zdůrazněme to slovo MODERNÍ. Bylo by naivní myslet si, že všichni provozovatelé v ČR budou mít miliony na zakoupení nejnovějších a nejmodernějších provozních zařízení, když dnešní praxe je spíše taková, že se dováží zařízení, tak říkajíc z druhé ruky, z Německa a z Rakouska. Navíc hlukem nerozumíme jen pásmo slyšitelnosti pro lidské ucho, větrné elektrárny vyluzují také širokou škálu infrazvuků, které také můžou mít vliv na lidskou psychiku. Jistě, nemusí, ale můžou.
Druhým omylem je krajina. Ano souhlasím, že posouzení tohoto vlivu je velice subjektivní. Někomu se větrníky osázené hřebeny líbit mohou, jinému ne. Můžeme argumentovat tím, že když jsme si zemi prošpikovali sítí stožárů vysokého napětí, pár dalších už nebude mít vliv. Možná. Musíme však vzít v úvahu, že stožáry vysokého napětí dosahují zhruba 30 metrů výšky, kdežto větrné elektrárny by měly být zhruba 3x tak vysoké, a to už je rozdíl. Nezanedbatelné je také to, že větrné elektrárny potřebují k velkému výkonu také velkou plochu. Pro srovnání. Větrná elektrárna o výkonu 100 MW (1 blok temelínské elektrárny) zabere rozlohu 35 tisíc km2, zatímco jaderná či uhelná elektrárna zabere při stejném výkonu plochu nepoměrně menší (jen několik km2).
Omylem číslo tři byli ptáci. Větrné elektrárny představují pro ptáky minimální riziko. Britská společnost pro ochranu ptáků uvádí, že na každých 10 tisíc ptáků, kteří proletí nad větrnou farmou, dojde pouze k jedné kolizi. Po přepočtení vzchází na jednu vrtuli jedna až dvě kolize ročně. Výzkum Americké asociace pro větrnou energii ale zase uvádí, že tamější vrtule zahubí ročně na 30 tisíc ptáků. Za tři roky je to tolik ptáků, kolik zahynulo při havárii ropného tankeru Prestige u španělského pobřeží, která je označována za jednu z nejhorších ekologických katastrof v historii lidstva. Teď už je jen na nás jak si to přebereme.
V pořadí čtvrtým omylem je turistika, nebo spíše obava odlivu turistů. Je sice pravda, že větrné elektrárny naopak mohou přilákat mnoho turistů a některé turistické stezky je mohou dokonce přivádět k tomuto modernímu prvku krajiny, na druhou stranu, není těžké představit si běžkaře, který bezstarostně projíždí po hřebenu pod větrnou elektrárnou, když vtom z listu jednoho z rotorů odpadá velký kus námrazy, a takový pád ze 100 metrů… Zakáže se tak v zimním období na toto území vstup? Nebo se každá elektrárna oplotí? Jak velký prostor potom bude dostatečný? A neztratí pak oplocené větrné elektrárny přece jen něco z jejich atraktivity, navíc, není to náhodou další prostor, přičtený na vrub jejich provozu?
Další omyl je spolehlivost. Ano, síla větru přirozeně kolísá, větrné elektrárny však umožňují snížit kapacitu přenosové soustavy. Elektřina z větru se vyrábí decentralizovaně v různých regionech ČR a není tedy nutné přenášet tolik elektřiny od několika megaelaktráren, na kterých závisí celá přenosová soustava. Snížení výroby v několika větrných elektrárnách má na síť minimální dopady - rozhodně daleko menší než opakované výpadky Temelína, to nepopiratelně, důležité je uvědomit si, proč to má takové dopady. Tak v prvé řadě proto, že objem vyrobené větrné energie je nepoměrně menší ve srovnání s množstvím energie vyrobené v jiných zařízeních (bohužel využívajících neobnovitelné zdroje energie). Navíc, za každou instalovanou větrnou kilowatthodinu je nutno zajistit jinou kilowatthodinu v klasickém zdroji.
Posledním omylem, který si uvedeme jsou náklady. Větrná elektřina je nyní poněkud dražší než prou z uhelných či jaderných elektráren. Cena ale rychle klesá díky modernějším technologiím a rozvoji výroby. Náklady se sice snižují, ale stále jsou vysoké. Dnes větrné elektrárny vycházejí bezmála srovnatelné s jadernými, ale využití instalovaného výkonu je u nich mnohem nižší. Sice rostou jejich výkony, spolehlivost a dochází k pozvolnému poklesu nákladů na jimi produkovanou energii, na druhé straně stále ještě vycházejí výrazně dráže než normální zdroje. Navíc, povinnost výkupu elektřiny za garantované ceny se neslučuje s pravidly volného trhu. Jedna kWh z těchto elektráren je stanovena na 3Kč (z ostatních zdrojů za 1Kč), za kterou musí rozvodné společnosti tuto energii vykupovat. Celkově vzato se to dá s lehkou nadsázkou popsat asi takto. Budeme prodávat 3x dražší zboží (energii), které nikdo nechce (energie je přebytek), které je horší než konkurence (nestálý zdroj závislý na foukání větru) a všichni na to ještě připlatíme z daní (dotace z fondu životního prostředí).
Tato úvaha může vyznívat tak, jakože jsem proti větrné energii, ale tak tomu není. Pouze jsem se snažila poukázat na nedostatky, protože kritizovat není tak těžké jako vymýšlet nové metody řešení. Větrné elektrárny dozajista naleznou uplatnění na poli hospodaření s obnovitelnými zdroji energie. V případě České republiky to však opravdu budou pouze doplňkové zdroje energie, a to jen v případě pokud bude docházet k dalšímu poklesu jejich ceny a vývoje technologií. Měli bychom tak podporovat především výzkum a vývoj, aby bylo dosaženo úrovně, při které by se v budoucnosti obešly bez dotování jejich provozu a došlo k odstranění co největšího počtu ALE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kachnička Kachnička | Web | 31. března 2006 v 23:37 | Reagovat

Čtivé, jako vždy :) Pošleš už konečně nějakou "esejů" do té soutěže? :) Jo, a nejvíc mě pobavila věta: Pouze jsem se snažila poukázat na nedostatky, protože kritizovat není tak těžké jako vymýšlet nové metody řešení. :D

2 Kachnička Kachnička | Web | 31. března 2006 v 23:38 | Reagovat

PS: Snad se i Bobika pobavil :)))

3 Reich Jaroslav Reich Jaroslav | E-mail | 5. února 2008 v 10:14 | Reagovat

Vážená autorko ,

toto oslovení proto,že nevím zda si mohu dovolit použít Vaši předzdívku "Rýža". Nepovedlo se mi na těchto stránkách nalést úroveň Vašeho vzdělání,abych si mohl udělat alespoň částečnou představu o vaši odbornosti k tomuto tématu.Budu rát,když mi na můj dotaz odpovíte.

Reich Jaroslav

4 Martin Martin | E-mail | 10. února 2008 v 11:06 | Reagovat

no... myslim ze neni ani tak tezke zkopirovat naky text a trosec ho prepracovat ze? xD totiz casti tohodle textu jsou i na techto strankach..

http://www.alternativni-zdroje.cz/vetrne-elektrarny.htm ....

5 Pavel Novák Pavel Novák | E-mail | 17. února 2008 v 9:42 | Reagovat

Vážená autorko,

věnujte se tomu, čemu rozumíte a nepište nesmysly o větrných elektrárnách. Pouze kopírujete výroky nějakých pisálků a pravda je někde úplně jinde. Nemáte pravdu  s  výkupní cenou el. energie ani s elektrárnami "z druhé ruky" . Očekávám pravdivé informace  na toto téma. Pavel

6 kuklicka kuklicka | 22. února 2008 v 8:45 | Reagovat

Pan Pavel Novak:

ja tomu sice take nerozumim, ale nikomu nemuzete brat jeho nazor... jsme svobodna zeme... a i kdyby to tak nebylo tak si autorka mysli, muze na svem blogu psat cokoliv ji napadne... i kdyz jsou to podle vas bludy... a navic pokud jsem si vsimla, tak clanek je z roku 2006 tzn. ze vykupni ceny elektriny byly zrejme jine nez ted. tot je muj nazor.

7 Libor Libor | Web | 22. března 2008 v 12:54 | Reagovat

Nedalo mi to a opět jsem si musel přečíst legendární článek o větrných elektrárnách....vida, jakých reakcí se člověk dočká..

8 Rýža Rýža | 22. března 2008 v 16:10 | Reagovat

:D už jsem se lekla...jak jsem viděla, že je zas nový komentář...mám štěstí, že už se za bezvěrectví nemůže upalovat:D

9 Karel Karel | 3. dubna 2008 v 19:29 | Reagovat

Dobrý článek, vždycky mě fascinují "odborníci" z řad diskutujících, co tématu jako jediní rozumějí a ostatní by se měli jít ....

10 Lyžař Lyžař | E-mail | Web | 9. května 2008 v 17:19 | Reagovat

Zdravím..

na tyto stránky mi přišel odkaz do mejlu..jinak bych se sem asi těžko dostal..

už od prvních řádek jsem byl zvědavý, kam celý článek povedete dál. No a protože se o VE docela dost zajímám, tak jsem tady našel dost pravdivých informací, které spousta lidí neví a je třeba jim je zprostředkovat. Četl jsem v komentářích, že původní zdroj je někde jinde, ale to je jedno..však dva stejné názory se na světě také mohou najít..takže v klídku:-)

Pár věcí není zrovna aktuálních a některé nejsou zcela přesné, ale i tak..dobrý článek..

11 Rýža Rýža | 18. května 2008 v 0:34 | Reagovat

nejlepší je, že na oněch zmiňovaných stránkách jsem nic takového nenašla - a to jsem si je prohlížela docela pozorně...

12 ybdyielz ybdyielz | E-mail | Web | 16. června 2009 v 5:39 | Reagovat

NgD67K  <a href="http://glribaanbgzs.com/">glribaanbgzs</a>, [url=http://kisbtxlipdxm.com/]kisbtxlipdxm[/url], [link=http://mmxukyuiwtty.com/]mmxukyuiwtty[/link], http://yqvjglrraotl.com/

13 Mixie Mixie | Web | 22. září 2009 v 17:34 | Reagovat

Výborný článek, čtivý a poučný. Pro úplnost bych ještě dopsala zdroje, ze kterých si čerpala. (Teď jsem si přečetla předešlé komentáře a říkám - ser na ně! :))
Minulý týden jsem strávila 5 dní v Severním Porýní-Vestfálsko v Německu, kde mají VE moc a moc. Zrovna mně nepřijdou nijak esteticky ošklivé, bohužel jsem se nedostala tak blízko, abych mohla posoudit jejich hlučnost. Myslím, že u nás v ČR by ale byla jejich výstavba zbytečná. U nás na to nejsou podmínky narozdíl od "placatých" zemí. U nás bych podporovala výstavbu slunečních elektráren, vždyť dnes se již slunečními panely vytápí rodinné domy i bazény (to si necucám z prstu, vidím to každý den, když procházím kolem sousedovic domu).
Opravdu moc pěkný článek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama